,

با قدرت شگفت انگیز مغزتان آشنا هستید؟ شگفتی مغز انسان

قدرت شگفت انگیز مغز انسان

با قدرت شگفت انگیز مغزتان آشنا هستید؟ شگفتی مغز انسان

با چه موهبت فوق العاده ای به دنیا آمده ایم! آموخته ام که مغزمان می‌تواند به ما کمک کند تا به تمام خواسته هامان دست یابیم. ظرفیت و توانایی مغزمان تقریباً غیر قابل سنجش است. بیشتر ما اطلاعات بسیار کمی در مورد نحوه‌ی کارآیی آن داریم، پس بیایید اندکی به این قدرت بی‌نظیر و نحوه‌ی شرطی کردن آن برای ایجاد نتایج مورد نظرمان در زندگی توجه کنیم. تصور کنید که مغزتان مشتاقانه منتظر دستورات شماست و آماده است تا خواست شمارا اجرا کند.

مغز فقط به اندکی سوخت احتیاج دارد. درواقع، به اکسیژن خونتان و اندکی گلوکز. از لحاظ قدرت و حساسیت، مغز می‌تواند حتی با بزرگ ترین تکنولوژی کامپیوترهای مدرن مقابله کنند. مغز می‌تواند در هرثانیه تا سی بیلیون بایت اطلاعات را پردازش کند و حدوداً به اندازه ی شش هزار مایل، کابل و سیم دارد. سیستم عصبی انسان حدوداً دارای بیست و هشت بیلیون نورون است. درواقع، همان سلول های عصبی که برای هدایت جریان طراحی‌شده اند.

سیستم‌های عصبی ما، بدون نورون‌ها نمی‌توانند اطلاعات دریافتی از ارگان و بخش ها را تفسیر کنند و به مغز ارسال سازند و همچنین دستورات مغز را به سایر اندام ها برسانند. هر یک از این نورون‌ها، یک کامپیوتر کوچک هستند که میتوانند حدود یک بیلیون بایت اطلاعات را پردازش کنند. این نورون‌ها به‌صورت مستقل عمل می‌کنند، اما از طریق یک شبکه ی فوق العاده شگفت آور صدهزار مایلی، رشته‌های عصبی با یکدیگر در ارتباطند.

قدرت مغزتان براز پردازش اطلاعات فوق العاده است؛ بخصوص زمانی که آن را با قدرت کامپیوتر مقایسه کنید، خواهید فهمید که یک کامپیوتر، حتی سریع ترین کامپیوتر ها میتوانند هر بار فقط یک ارتباط ایجاد کنند. در مقایسه با عکس العمل یک نورون که ظرف کمتر از بیست میلی ثانیه به هزاران هزارنورون دیگر منتقل می‌گردد؛ یعنی ده برابر کمتر از پلک زدن.

یک نورون برای ارسال یک سیگنال در مقایسه با کامپیوتر به یک میلیون بار زمان کمتری نیاز دارد. بنابراین، مغز می‌تواند در کمتر از یک ثانیه، چهره ی افراد آشنا را تشخیص دهد. درواقع، قدرتی ماورای تونایی قدرتمندترین کامپیوتر ها.

مغز به این خاطر چنین سرعتی دارد، چون برخلاف کامپیوترها، بیلیون‌ها نورون هم‌زمان به ساخت یک شکل می پرازند. بنابراین، چرا ما با داشتن چنین قدرت فراوانی نمی‌توانیم همیشه شاد باشیم؟

چرا نمی‌توانیم رفتارهایی، مثل سیگار کشیدت، اعتیاد، پرخوری یا طفره رفتن را تغیر دهیم؟ چرا نمی‌توانیم به‌سرعت افسردگی مان را را نماییم، نا امیدی را ترک کنیم یا هر روز از زندگی لذت ببریم؟ ما می‌توانیم! هر یک از ما در این سیاره، یک کامپیوتر فوق العاده قدرتمند داریم؛ اما متأسفانه هیچ کس دستورالعمل استفاده از آن را به ما نداده است. بیشتر ما نمی‌دانیم مغزمان چگونه کار می‌کند.

پیشنهاد میکنم این مقاله راهم از دست ندهید : قدرت درون و قانون جذب -چطور نیروی درونی خود را فعال کنیم؟

بنابراین، می‌کوشیم روشمان را تغییر دهیم، درحالی‌که رفتارهای ما از سیستم عصبی‌مان نشأت می‌گیرند و به‌صورت ارتباطات نورونی- می باشند که من آن را پیوند عصبی می‌نامم.

علم نورون‌ها (عصب‌ها): بلیط شما برای تغییری پایدار

پیشرفت‌های قابل‌توجهی درزمینه‌ی شناخت ذهن انسان به خاطر ارتباط بین دو بخش کاملاً متفاوت به‌دست‌آمده‌اند: بیولوژی نورون‌ها، نحوه‌ی مطالعه‌ی کارایی مغزمان و علوم کامپیوتری رابطه بین این علوم، ((علم نورون‌ها)) را به وجود آورده است. دانشمندان نورون شناس، پیوندهای نورونی را موردبررسی قرار داده و دریافته‌اند که نورون‌ها پیوسته پیام‌های الکتروشیمیایی را به مسیرهای عصبی ارسال می‌کنند و بدین ترتیب، در مسیر آن‌ها هیچ‌گونه ترافیکی وجود ندارد. این ارتباطات در یک‌لحظه صورت می‌گیرند. هر ایده یا خاطره‌ای در مسیر خود حرکت می‌کند و هم‌زمان با آن‌ها بیلیون‌ها پیام دیگر در مسیرهای جداگانه‌ی خودشان حرکت می‌کنند.

ما با این حرکات می‌توانیم در ذهنمان از خاطره‌ی یک جنگل کاج باران‌خورده، به ملودی فراموش‌نشدنی یک آهنگ، برنامه‌ی گذراندن عصر با فرد موردعلاقه‌مان یا اندازه و بافت انگشت شصت دست نوزادان بپردازیم.

این سیستم پیچیده، علاوه بر اینکه به ما امکان می‌دهد از زیبایی‌های جهانمان لذت ببریم، به ما یاری می‌رساند در این جهان زنده بمانیم. هر بار که رنج یا لذتی را تجربه می‌کنیم، ذهنمان به دنبال دلیل آن می‌گردد و آن را در سیستم‌های عصبی‌مان ثبت می‌کند تا بتوانیم در آینده تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشیم. به‌عنوان‌مثال: بدون وجود یک پیوند عصبی در ذهن، نمی‌توانیم به یاد داشته باشیم که تماس دستمان با شعله موجب سوختگی شدید می‌گردد.

احتمالاً در صورت عدم وجود یک پیوند عصبی، بارها و بارها این اشتباه را انجام می‌دادیم تا آنکه درنهایت، دستمان به‌شدت دچار آسیب می‌شد. پس می‌توان گفت پیوندهای عصبی به‌سرعت سیگنال‌هایی را به مغزمان ارسال می‌کنند که به ما یاری می‌رسانند به خاطراتمان دسترسی داشته باشیم و در زندگی‌مان با اطمینان مانور دهیم.

طبیعت برای یک ذهن عاری از احساس، محزون است و برای یک ذهن روشن، تمام دنیا در نور می‌درخشد. (رالف والدو امرسون)

این مقاله شگفت انگیز ادامه دارد…

 

مطالب قانون باور و جذب را دانلود میکنم

5 امتیاز به این مقاله بدهید!
  • امتیاز به این مقاله !
5.0
امتیاز کاربر 3 (3 رای)
درحال ارسال
امتیاز نظرات ( امتیاز دهی)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال