احساس, شادی و خوشحالی, موفقیت فردی

احساس شادی چه تاثیری در موفقیت دارد؟ ماهیت و منبع شادی

شادکامی و شادمانی

احساس شادی چه تاثیری در موفقیت دارد؟ ماهیت و منبع شادی

کاتلر با عقاید خاصی که ناشی از فرهنگ غربی اش بود نوشتن این کتاب را شروع کرد؛ عقایدی از قبیل اینکه: موفقیت یک عامل پیچیده و مبهم است و حداکثر کاری که می توانیم انجام بدهیم این است که از غم و غصه دوری کنیم. اما دالایی لاما در طول صحبت های طولانی، کاتلر را متقاعد کرد که شادی یک چیز دور از دسترس نیست و اساساً هدف از حیات انسان، رسیدن به شادی است و حتی یک مسیر واضح و مشخص برای رسیدن به شادی وجود دارد. ابتدا باید عواملی را که باعث رنج و ناراحتی مان می شوند و سپس عواملی را که باعث شادی و آرامش مان می شوند مشخص کنیم. پس از آن باید عوامل ناراحت کننده را کاهش و عوامل خوشحال کننده را پرورش بدهیم.

شاید شگفت انگیزترین نکته درباره احساس شادی این باشد که روش رسیدن به آن کاملا علمی است و به نظم و رعایت قوانین نیاز دارد. کاتلر می گوید:

از همان ابتدای صحبت هایمبا دالایی لاما متوجه شدم که حرف هایمان لحن علمی وآموزشی دارد. انگار من درباره آناتومی انسان از او سوال می کردم. البته با این تفاوت که دالایی لاما درباره آناتومی ذهن و روح انسان صحبت می کرد.

*احساس شادی سطوح مختلفی دارد. در مکتب بودائیسم چهار عامل برای احساس شادی وجود دارد: ثروت، رضایت از جهان و هستی، روحانیت و وارستگی. همه این عوامل برای شادی ضروری هستند. سلامت جسمی و داشتن دوستان خوب هم مهم هستند اما کلید اصلی دست یابی به شادی، داشتن حالت ذهنی مناسب است. حالت ذهنی فیلتری است که از طریق آن به جهان و زندگی نگاه می کنید. اگر ذهن منظمی نداشته باشید نمی توانید کارهایتان را کنترل کنید و حتی نمیتوانید بدون توجه به رویدادهایی که در اطراف تان رخ می دهد زندگی کنید. منبع اصلی شادی، کنترل ذهن است. یک ذهن آرام یا هدفمند باعث شادی می شود.

*یک راه اساسی برای رسیدن به شادی این است که انسان با دیگران ارتباط برقرار کرده و به آنها محبت کند. حتی اگر همه چیزتان را از دست بدهید همیشه می توانید ارتباط تان را با دیگران حفظ کنید. دالایی لاما می گوید وقتی کشورش را از دست داد به نوعی همه جهان را به دست آورد چون به راحتی با همه مردم ارتباط برقرار کرد. همیشه به نقاط مشترکی که با دیگران دارید توجه کنید تا هیچ وقت احساس تنهایی نکنید.

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم از دست ندهید: دیدن نشانه های قانون جذب و داشتن حس خوب در زندگی

*مهم نیست که احساسات و حالات ذهنی منفی چقدر قوی هستند، آنها هیچ ریشه واساس واقعی ندارند. احساسات منفی، اختلالات ذهنی هستند که اجازه نمی دهند حقیقت را آن طور که هست ببینیم. کافی است یکبار بعد از عصبانیت، احساس شرمندگی کنیم تا بفهمیم که احساسات منفی، غیرواقعی هستند. وقتی که احساس خوب داریم با ذات و طبیعت هستی در هماهنگی کامل هستیم.

همه احساسات در صورت تمرین و تکرار، بیشتر می شوند. دالایی لاما پیشنهاد می کند که ما همواره احساسات خوب را در وجودمان تقویت کنیم. مثل هر عادت دیگری وقتی می خواهیم شادی را به صورت یک عادت برای خودمان در بیاوریم ممکن است ابتدا کم باشد، اما به تدریج بیشتر و بیشتر می شود.

*داشتن احساس مثبت فقط برای شما مفید نیست بلکه برای همه کسانی که با شما در ارتباط هستند مفید خواهد بود. در واقع احساس مثبت شما می تواند جهان را تغییر بدهد. هرچند کار مشکلی به نظر می رسد اما باید بتوانید احساسات منفی تان را کاهش داده و در عوض احساسات مثبت تان را توسعه بدهید.

*رفتار خوب و رفتار بد به اخلاقیات و دین ربطی ندارند بلکه تفاوت میان شادی و ناراحتی هستند. از طریق تمرین و تکرار می توانید قلب مهربانی داشته باشید که امکان انجام رفتار ناسالم را در وجودتان کاهش می دهد و شما را از مسیر نادرست دور می کند.

*بین شادی و خوش گذرانی تفاوت وجود دارد. خوش گذرانی مانند شادی به نظر می رسد اما معنادار نیست. شادی، معنادار است و حتی با وجود رویدادهای ناراحت کننده، انسان می تواند همچنان احساس شادی کند شادی یک حالت پایدار است. خوش گذرانی نوعی پاداش است اما شادی یکی از نیازهای زندگی است.

*شادی در طول زمان گسترش پیدا میکند. همان قدر که برای کسب موفقیت تلاش می کنید، برای شناخت شادی هم وقت گذاشته و مطالعه کنید. کاتلر معتقد است که تصمیم برای جستجو علل و راه های شادی،‌ یکی از مهم ترین تصمیمات انسان در زندگی اش است. تصمیمی که به اندازه ازدواج یا شروع یک شغل، مهم است. اگر این کار را نکینم احساس شادی برایمان به یک احساس تصادفی تبدیل می شود که هیچ کنترلی روی آن نداریم و به راحتی تحت تأثیر اتفاقات ناخوشایند زندگی قرار خواهیم گرفت. کسی که علل و راه های شادی را جستجو می کند ممکن است دچار فراز و نشیب هایی در زندگی بشود اما می تواند دوباره احساس مثبتش را احیا کند و به شرایط ذهنی مناسب برگردد.

*باید سعی کنید که به مرور زمان احساسات منفی، به خصوص خشم و نفرت را ترک کنید و به جای آنها انعطاف پذیری و صبر را تمرین کنید. نظریه دالایی لاما درباره جایگزین کردن احساسات منفی با احساسات مثبت، با مطرح شدن نظریه روان شناسی شناخت درمانی از نظر علمی هم ثابت شده است. این شاخه از روان شناسی، انسان را تشویق می کند که حالت های فکری منفی مثل زندگی ام نابسامان است را با حالت های بهتری جایگزین کند.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه در “احساس شادی چه تاثیری در موفقیت دارد؟ ماهیت و منبع شادی

 1. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:4 ستاره

 3. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 4. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 5. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:2 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *