تمرکز, قانون جذب

تمرکز چیست؟ قابلیت ذهنی تمرکز برای قانون جذب

نقش تمرکز حواس در قانون جذب

تمرکز چیست؟ قابلیت ذهنی تمرکز برای قانون جذب

با یک داستان واقعی از یک فرد آمریکایی به توضیح نقش تمرکز  در قانون جذب می پردازیم

جان برگر نوعی کارآگاه است که در فروشگاه آپرایست ساید شهر منهتن کار می‌کند و دائم در لابه‌لای خریداران و مشتری‌هایی که در طبقه‌ی اول فروشگاه به دنبال خرید کالاهای خود هستند حرکت می‌کند و مراقب آن‌هاست.

جان باکت و شلوار مشکی، پیراهن سفید، کراوات قرمز و بی‌سیم به دست، توجه خودش را از این خریدار به آن خریدار متمرکز می‌کند و به معنای واقعی استاد توجه است.

چالش دشواری است. در هرلحظه بیش از پنجاه خریدار در این طبقه هستند و بعضی در حال امتحان کردن جواهرات درجلوی پیشخان جواهرفروشی هستند، بعضی در حال پوشیدن شال و روسری و عده‌ای دارند کیف یا کفش می‌بینند و همان‌طور که آن‌ها دارند کالاها را برای خرید ارزیابی می‌کنند، جان نیز تک‌تک آن‌ها را زیر نظر دارد.

جان انگار در میان خریدها والس می‌رقصد و حرکات رفت و برگشتی موزونی انجام می‌دهد. برای لحظه‌ای پشت پیشخان کیف‌های چرمی می‌ایستد و چشم‌هایش را به یک خریدار احتمالی می‌دوزد؛ سپس سریع به نقطه‌ای در نزدیکی در می‌رود، بعد از آنجا به گوشه‌ی دیگری حرکت می‌کند که به او دید بهتری می‌دهد تا سه نفر را که مظنون به نظر می‌رسند زیر نظر بگیرد.

درحالی‌که مشتری‌ها فقط به کالاها و اجناس نگاه می‌کنند، جان با چشمان عقاب وار خود آن‌ها را زیر نظر دارد.

در هندوستان، ضرب‌المثل معروفی هست که می‌گوید: ((وقتی‌که یک جیب‌بر به فردی مقدس و روحانی می‌نگرد همه‌ی چیزی که می‌بیند جیب‌های اوست!)) جان نیز در میان هر جمعیت فقط جیب‌برها را می‌بیند. پیکان نگاه او مثل یک چراغ‌قوه است. چهره‌اش آدم را یاد غول یک‌چشم افسانه‌ها می‌اندازد. جان برگر سراپا تمرکز است.

من از جان پرسیدم: ((با نگاه خود چه چیزی را جست‌وجو می‌کنی؟))

جان برگر جواب داد: ((کسی که به فروشگاه آمده تا دزدی کند چشم‌هایش به طرز خاصی حرکت می‌کند،‌ یا بدنش به شیوه‌ی خاصی تکان می‌خورد و خلاصه نشان می‌دهد که می‌خواهد چیزی بردارد. این‌جور اشخاص گاهی اوقات دورهم جمع می‌شوند، یا یک‌جور دزدکی به اطراف نگاه کنند.

من آن‌قدر با این‌جور دزدها سروکار داشته‌ام که حالا دیگر با نشانه‌های رفتاری آن‌ها آشنا هستم.))

وقتی‌که جان یکی از مشتری‌ها را از میان پنجاه مشتری حاضر در فروشگاه نشان می‌کند، آنگاه ۴۹ نفر بقیه و هر چیز دیگر را نادیده می‌گیرد. درواقع او با کنار زدن همه‌ی موضوعاتی که حواس او پرت می‌کنند، قدرت عالی تمرکز خود را به نمایش می‌گذارد. و این یعنی که آن یک نفر بر اساس قانون جذب و تمرکز به سمت این فرد کشیده شده است.

این نوع آگاهی و بیداری همه‌جانبه، که در آن فرد دائم در پی علائم و نشانه‌های کمیاب است، چندین نوع مختلف از توجه را طلب می‌کند- ازجمله توجه پایدار، گوش‌به‌زنگ بودن،‌ موقعیت چیزی را تعیین کردن، و مدیریت کردن همه‌ی این موارد- که هرکدام از آن‌ها در مدار پیچیده‌ی منحصربه‌فردی از مغز شکل می‌گیرند و یک ابزار ذهنی اساسی محسوب می‌شوند.

این حالت جست‌وجوگری و پاییدن افراد توسط جان برای پیدا کردن دزد احتمالی،‌ یکی از نخستین جنبه‌های توجه بود که ازلحاظ علمی مورد مطالعه قرار گرفت.

تحقیق و بررسی در مورد عواملی که به ما کمک می‌کند تا گوش‌به‌زنگ و مراقب باشیم در طی جنگ جهانی دوم آغاز شد؛‌ زیرا ارتش به تعدادی متصدی رادار نیاز داشت که بتوانند برای ساعت‌ها کاملاً هشیار و گوش‌به‌زنگ باقی بمانند.

تحقیقات نشان می‌داد بسیاری از این افراد در دقایق پایانی شیفت مراقبت خود، سیگنال‌های هواپیماهای دشمن را براثر عدم توجه نمی‌توانند ردیابی کنند.

در اوج جنگ سرد، به خاطر دارم با محققی ملاقات کردم که از طرف پنتاگون مأموریت یافته بود که سطح هشیاری و گوش‌به‌زنگی افرادی را که سه تا پنج روز نخوابیده بودند اندازه‌گیری کند.

می‌خواستند بررسی کنند ببینند افسران نظامی که در اعماق انبارهای سوخت کار می‌کنند در طی جنگ جهانی سوم چقدر لازم است که بیدار و هشیار بمانند. خوشبختانه آزمایش آن‌ها هرگز به مرحله‌ی عمل نرسید و پروژه‌ی مزبور ادامه پیدا نکرد، ولی یافته‌های حاصل از این تحقیق نشان داد حتی اگر افراد به‌اندازه‌ی سه تا چهار شب بی‌خوابی کشیده باشند بازهم اگر نسبتاً تحریک و برانگیخته شوند، قادر خواهند بود همچنان گوش‌به‌زنگ و هشیار باقی بمانند (اما اگر تحریک و برانگیخته نشوند به‌زودی خوابشان برد.)

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم از دست ندهید: چرا نمی توانیم تمرکز کنیم ؟ چطور متمرکز باشیم

تمرکز چیست؟ قابلیت ذهنی تمرکز برای قانون جذب را با این مطلب ادامه میدهیم ، در سالهای اخیر، علم مربوط به توجه به مرزهایی بسیار فراتر از گوش‌به‌زنگی و مراقبت گام نهاده است. این علم به ما می‌گوید مهارت توجه تعیین می‌کند که ما کاری را تا چه حد خوب انجام دهیم. اگر قوه‌ی توجه ما به‌خوبی بر وظیفه‌ای که پیش روی ماست تمرکز نکند، آنگاه کار مزبور را خوب انجام نخواهیم داد. همه‌ی چالاکی و زیرکی ما در عرصه‌های مختلف زندگی به همین قدرت توجه و تمرکز ما بستگی دارد.

اگرچه ارتباط تنگاتنگ میان توجه و تمرکز ذهن باکیفیت عملکرد ما، در اکثر اوقات مخفی باقی می‌ماند،‌ ولی درهر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم اثرگذار است.

توجه ابزار رام و مطیعی است که حاصل عملیات ذهنی بی‌شماری است فهرست کوتاهی از برخی از آن‌ها عبارت است از: ادراک، حافظه، یادگیری، درک چگونگی احساس و دلیل آن، تشخیص احساسات دیگران و تعامل با آن‌ها.

به تعریف تمرکز و اینکه تمرکز حواس و تمرکز ذهن چیست میپردازیم!

هدف من در اینجا آن است که نقش این مهارت ذهنی مهم را در عملیات ذهنی آشکار کنم و همچنین نقش برجسته‌ی آن را درکی زندگی متعالی نشان دهم. سفر ما با کشف زیربنا و پایه‌های توجه آغاز می‌شود. گوش‌به‌زنگی و هشیاری تندوتیز جان برگر فقط یکی از انواع توجه را نشان می‌دهد.

علم شناخت در حال مطالعه و بررسی حیطه‌ی وسیعی است، ازجمله: تمرکز، توجه گزینشی و بیداری گسترده. همچنین به پژوهش در مورد این می‌پردازد که ذهن چگونه توجه را به خدمت می‌گیرد تا عملیات ذهنی را تحت نظارت خود درآورد.

قابلیت‌ها و استعدادهای حیاتی انسان بر همین مکانسیم های اساسی حیات ذهنی بنا می‌شوند. ازجمله خودآگاهی که می‌تواند مدیریت بر خویشتن را در ما تقویت کند؛ یا همدلی که پایه و اساسی برای مهارت ارتباط‌گیری با دیگران محسوب می‌شود.

این قابلیت‌ها پایه و اساس هوش باطنی به شمار می‌روند. همان‌طور که خواهیم دید ضعف و کاستی درزمینه ی این قابلیت‌ها می‌تواند زندگی یا شغل ما را تضعیف کند، درحالی‌که تقویت این قابلیت‌ها و استعدادها باعث افزایش موفقیتمان می‌شود.

ورای قابلیت‌هایی همچون خودآگاهی، همدلی و غیره‌، همگی ما با نظام و سیستم‌هایی روبه‌رو هستیم که جهان کنونی اطراف ما را می‌سازند و همگی ما چالشی پنهانی برای سازگاری با این سیستم‌های حیاتی داریم. البته مغز ما برای این کار طراحی نشده است و در این سیستم‌ها گیر میکنیم؛ ولی شناخت این سیستم‌ها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بر عملکرد یک سازمان، یک اقتصاد، یا فرآیندهای جهانی که زندگی روی سیاره‌ی ما را حمایت می‌کنند آگاهی پیدا کنیم.

سرانجام همه‌ی آن‌ها به یک مهارت سه‌شاخه منتهی می‌شود: تمرکز بر خود، تمرکز بر دیگری و تمرکز بر دنیای بیرونی. اگر به دنبال یک زندگی خوب و موفقیت‌آمیز هستیم باید در هر سه زمینه چالاک و قوی باشیم.

خبرهای خوب در مورد توجه، از آزمایشگاه های علم اعصاب و کلاس‌های مدرسه می‌آید، مکان‌هایی که یافته‌ها به کار گرفته‌شده ونشان داده‌اند می‌توانیم این عضله‌ی ذهنی حیاتی را تقویت کنم.

توجه دقیقاً مثل یک عضله عمل می‌کند، اگر آن را کم به کار ببریم ضعیف می‌شود و اگر زیاد مورداستفاده قرار دهیم کارآمد و قوی می‌شود در ادامه خواهیم دید که چگونه یک تمرین هوشمندانه می‌تواند باعث رشد و تقویت توجه شود.

مدیرانی که می‌خواهند در کار خود نتیجه بگیرند و موفق باشند باید در هر سه نوع تمرکز مهارت کافی داشته باشند. تمرکز درونی به ما قدرت می‌دهد تا ادراک شهودی خود را وسعت ببخشیم، ارزش‌های خود را مشخص کنیم و بهتر تصمیم بگیریم.

تمرکز بر دیگری، ارتباطات ما با دیگران را در زندگی روزمره تسهیل می‌بخشد. و تمرکز بیرونی به ما امکان می‌دهد تا در دنیای وسیع بیرونی مسیر خود را پیدا کنیم و به بیراهه نرویم. فردی که از دنیای درونی خود بی‌خبر باشد مثل کشتی بدون سکان خواهد بود، کسی که از وجود دیگران بی‌خبر باشد تنها و سرگردان خواهد بود، و بالاخره آن‌هایی که از نظام و جامعه‌ی خود و دنیا غافل باشند گمراه و ناآگاه باقی خواهند ماند و در تصمیم گیری‌های درازمدت خود شکست خواهند خورد.

و در این فقط مدیران نیستند که از تعادل در تمرکز سه‌گانه‌ی خود سود می‌برند، همه‌ی ما در دنیایی دلهره‌انگیز و هولناک زندگی می‌کنیم که مملو از تنش و رقابت و مبارزه است. هرکدام از این سه تمرکزمی متواند به ما کمک کند تا در زندگی خود به تعادل و توازن برسیم و شاد و سازنده باشیم.

توجه از کلمه‌ی لاتین attendere به معنای ((رسیدن به، ارتباط برقرار کردن با)) گرفته‌شده است و ما را به جهان مرتبط می‌کند و تجربه‌ی ما را شکل داده و تعریف می‌کند. دانشمندان عصب‌شناس، میخائیل پوسنر و ماری روت بارت، می نویسند: ((قوه‌ی توجه انسان مکانیسمی را ارائه می‌دهد که موجب آگاهی ما از جهان می‌شود و به کمک آن می‌توانیم به‌گونه‌ای آزادانه افکار و احساسات خود را تنظیم کنیم.)) آن‌ها تریسمان، مدیر تحقیقاتی که در همین زمینه انجام‌گرفته، اظهار می‌دارد:

آنچه می‌بینیم به شیوه‌ی توجه ما بستگی دارد. یا آن‌طور که بودا می‌گوید: ((توجه و تمرکز ماست که واقعیت را برای ما خلق می‌کند.))

امتیاز به این مقاله!
  • به این مقاله چند ستاره میدهید!
5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.43 (7 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

نوشته های مشابه

پاسخی را بگذارید

درحال ارسال